Старокозацька громада
Одеська область, Білгород-Дністровський район

Перенесення дати декретної відпустки за рішенням вагітної жінки

Дата: 26.03.2024 08:18
Кількість переглядів: 30

Фото без опису

Перенесення дати декретної відпустки за рішенням вагітної жінки

 На теперішній час до багатьох нормативних документів внесені  зміни, у тому числі і до  законодавства про працю.

Сьогодні розглянемо  зміни  до статті 179 Кодексу законів про працю України, які  внесені  Законом України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 13 липня 2023 року  № 3238-IX.

Стаття 179 КЗпП України доповнена частиною 3 наступного змісту: За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).

 Отже, вагітна жінка може продовжити працювати, а початок відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами перенести на більш зручний для неї період з урахуванням медичних показань.

У разі прийняття вагітною жінкою рішення про перенесення декретної відпустки  вона  під час першого візиту до лікаря після початку 30 тижня вагітності повідомляє про це лікаря, який веде її вагітність.

На підставі заяви жінки, в якій вона зазначає бажану дату початку відпустки,  лікар, у разі відсутності медичних показань, формує  медичний висновок про тимчасову непрацездатність  у той же день.

Якщо ж вагітна жінка хоче почати відпустку з 30 тижня, жодних додаткових дій їй робити не потрібно – лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність категорії «Вагітність та пологи» під час огляду.

Якщо пологи відбулися раніше дати, зазначеної в заяві про перенесення початку відпустки, лікар, який приймав пологи, формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність в категорії «Вагітність та пологи» від дати пологів.

Таким чином невикористані дні  відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами переносяться на період після пологів. При цьому, загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюється.

Медичний висновок після формування та підписання лікарем автоматично потрапляє в електронний реєстр листків непрацездатності, де на підставі даних з реєстру застрахованих осіб буде сформовано електронний лист непрацездатності, який відразу стає доступним в кабінеті роботодавця на порталі Пенсійного фонду України.

Перенесення початку декретної відпустки ніяким чином не впливає на розмір допомоги у звʼязку з вагітністю та пологами.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100 % середньої заробітної плати.

Документи для призначення допомоги по вагітності та пологах розглядаються  не пізніше трьох робочих днів з дня їх надходження (через 7 днів після відкриття листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами).

Як і інші листки непрацездатності «декретні» виплачуються роботодавцями працюючим жінкам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

 

 

Головний державний інспектор

відділу з питань праці Управління

інспекційної діяльності в Одеській області

Південного міжрегіонального управління

Державної служби з питань праці України                                 Тетяна ДОВГАНЬ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь