Старокозацька громада
Одеська область, Білгород-Дністровський район

Час подавати план – схеми розташування посівів перехреснозапильних культур  

Дата: 31.01.2022 11:05
Кількість переглядів: 459

 

 Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (далі – Відділ) інформує, що для отримання якісного насіння при вирощуванні перехреснозапильних сільськогосподарських культур (жито, тритикале, гречка, кукурудза, сорго зернове, соняшник, ріпак, гірчиця, редька олійна, суріпиця, тощо) необхідно дотримуватись норм граничної просторової ізоляції від інших видів, сортів та гібридів цих сільськогосподарських культур.

Питання дотримання норм просторової ізоляції між суб’єктами господарювання регулюється наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.10.2016р. № 365 «Про затвердження Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів» (далі - Порядок). З метою правильного оформлення та подачі план-схем до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (далі – Головне управління) зупинимося на основних моментах згаданого Порядку.

В ньому зазначено, що відповідно до запланованого обсягу виробництва насіння та садивного матеріалу суб’єкт насінництва та розсадництва узгоджує питання не висівання споріднених перехреснозапильних рослин з іншими суб’єктами господарювання, які використовують земельні ділянки, розташовані від насіннєвого посіву на відстані в межах норм просторової ізоляції. За результатами узгодження може укладатися угода про не висівання споріднених перехреснозапильних рослин, а також про взаємні гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення на земельних ділянках в межах норм просторової ізоляції протягом вегетаційного періоду відповідного року. З нормами просторової ізоляції можна ознайомитися нижче.

 

 МІНІМАЛЬНІ НОРМИ
 просторової ізоляції між сусідніми посівами зернових культур

Культура

Категорія насіння, що виробляється

Мінімальна відстань*

м

від посівів

1

2

3

4

Тритикале

ДН, БН

50

тритикале

СН

25

Жито

сорти

ДН, БН

300

жита і тритикале

СН

250

гібриди

ДН, БН

1000**/600

СН

500

Пшениця

гібриди

ДН, БН

100**

пшениці

СН

50

Ячмінь

гібриди

ДН, БН

100**

ячменю

CH

50

Гречка

ДН, БН

1000

гречки

СН

500

Кукурудза

сорти

ДН

500

кукурудзи

БН

200

СН

200

лінії

ДН, БН

500

СН

200

гібриди

БН

200

СН

200

Сорго зернове

ДН, БН

400

усіх видів сорго, у тому числі алепського

СН

300

__________
 * Така відстань між посівами може бути меншою за наявності природних перешкод, які унеможливлюють небажане перезапилення культур.
 ** З використанням ЦЧС / без використання ЦЧС.

Згідно  з вищевказаним Порядку суб’єкти насінництва та розсадництва мають право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими суб’єктами господарювання, що здійснюють товарне сільськогосподарське виробництво.

Під правом на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів розуміють, що в разі подання суб’єктом насінництва та розсадництва плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до відповідного територіального органу Держпродспоживслужби, інші суб’єкти господарювання не мають права розміщувати посіви споріднених перехреснозапильних рослин на відстані в межах норм просторової ізоляції.

Подання плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до відповідного територіального органу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів проводиться не пізніше 1 березня року, в якому здійснюватиметься посів. Суб’єкт насінництва та розсадництва, від якого план-схема надійшла першою, має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів.

Підставою для відмови в наданні переваги при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин є відсутність суб’єкта насінництва та розсадництва у Державному реєстрі суб’єктів насінництва та розсадництва.

Інформуємо, що відповідно статті 13 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» суб’єкти насінництва та розсадництва мають право вимагати відшкодування завданих збитків від перехресного запилення посівів перехреснозапильних культур іншим сортом внаслідок порушення їхнього права на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів.

Звертаємо вашу увагу, що дотримання Порядку включено в перелік питань щодо проведення заходів державного нагляду (контролю). Недотримання вимог Порядку вважається порушенням вимог законодавства в сфері насінництва та розсадництва.

Нагадуємо, що план-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур, завірені підписом і печаткою, для отримання права на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів, суб’єкти насінництва та розсадництва Одеської області можуть подати до 1 березня 2022 року.

 

 

Провідний фахівець відділу контролю

у сфері насінництва та розсадництва                                                                                       Алла Козаченко

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь