Спалах кору: як вберегтися від небезпечної хвороби
З початку року в Україні захворіли на кір близько 200 людей, повідомили в Міністерстві охорони здоров’я. Епідемії немає, заявила виконувач обов’язків міністра Уляна Супрун. Підйом захворюваності на кір є прогнозованим, він стається кожні 5-7 років, зазначають фахівці.
Як розпізнати, що людина заразилася кором?
Основні симптоми: нежить, підвищена температура до 39-40 градусів, а особливо – це поява висипання, яке починається з голови та слизових оболонок (на внутрішній стороні щік, наприклад), а також ураження кон’юктиви (слизової оболонки ока),
Висипання можуть з’явитися на третю добу від початку нездужання. Характерна ознака висипання – спершу з’являється на слизових оболонках, за вухами, а далі вони спускаються вниз по всьому тілу
Чи схожі ці симптоми на застудні?
Так, тому при наявності у дітей чи дорослих таких ознак треба негайно звертатися по медичну допомогу. А лікар вже визначить тяжкість захворювання і необхідність госпіталізації. Кір – вірусне захворювання, яке, перш за все, викликає важкі ускладнення у дорослих нещеплених людей.
Чи врятує від кору дезінфекція приміщень?
Перш за все інфекція передається повітряно-крапельним шляхом в організованих колективах у закритих приміщеннях.
Заходи, які зменшують ризик захворювання: дотримання температурного режиму, провітрювання, вологе прибирання, проведення дезінфекції.
При виявленні хворого, обов’язково визначається кількість осіб, із якими він контактував і проводяться профілактичні та протиепідемічні заходи, в тому числі і вакцинація.
Коли має проводитися щеплення?
За графіком щеплення проти кору, краснухи та паротиту вакцина вводиться дитині двічі: у віці 12 місяців та у 6 років.
Чи можливо його робити зараз, під час спалаху кору?
Так, це не є протипоказанням.
Щеплення безкоштовне?
Вакцина КПК проти трьох інфекцій: кір, краснуха паротит – це ефективна і корисна вакцина, із всіма лабораторними випробуваннями, міжнародною та українською сертифікацією.
Вакцину закуповує МОЗ і в будь-якій державній поліклініці її роблять безкоштовно для дітей за графіком щеплень (в 1 рік, та в 6 років).
Якщо щеплення не було проведення через протипоказання, ігнорування батьків та певні складнощі, лікар може призначити додаткове щеплення і воно буде проведене дитині безкоштовно.
Чи можна проводити щеплення вже дорослим людям?
Необхідно. Але дорослим щеплення проводиться вже на платній основі – пацієнт має сплатити за вакцину.
Чому хворіють навіть ті, хто проходив щеплення?
Це пов’язано із календарем щеплення, якщо вакцину ввели лише один раз.
При проведенні повного (дворазового) щеплення, захисні імунно-титри переважно зберігаються на рівні 90-95% і людина не захворіє. Але це залежить від організму: в іншої людини він може інакше зреагувати і в окремих випадках є вірогідність захворіти.
У вакцинованих людей не будуть реєструватися ускладнення. Кір важкий на лікування та на ускладнення. Вакцинуються не від захворювання, а від ускладнень.
До того ж ті люди, які мають протипоказання щодо вакцини, будуть захищені тоді, коли оточуючі навколо матимуть щеплення, бо поширення такої інфекції зведеться до мінімуму.
Коли не можна робити щеплення?
У вакцини є протипоказання – алергічні реакції, зокрема на антибіотики. Також її неможливо проводити вагітним.
Будь яке щеплення необхідно проводити по показанням і після проведення медичного огляду.
Які ускладнення може принести кір?
При ігноруванні лікування кору, можуть виникнути такі ускладнення як менінгіт, енцефаліт, пневмонія, пієлонефрит.
У 25% не лікований менінгоенцефаліт викликає смертельні випадки, наголошує лікар. Щодо вагітних – є загроза ранніх викиднів та ураження плоду.
Про наявність вакцини у регіонах України, можна дізнатися ТУТ .