10 років пробації в України
Цього року виповнилось 10 років з моменту ухвалення Закону України «Про пробації», який був прийнятий 5 лютого 2015 року. Цей закон став важливим кроком у реформуванні кримінальної юстиції України, дозволяючи випроваджувати альтернативи тюремному ув’язненню. Пробація спрямована на реабілітацію правопорушників, допомагаючи їм залишатися в суспільстві, що сприяє їхній реабілітації та зменшенню стигматизації, працювати, навчатись та уникати повторних злочинів.
04 березня 2025 року начальник Білгород-Дністровського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області Наталія Короткова виступила на засіданні апаратної наради Білгород-Дністровської районної державної (військової) адміністрації про діяльність служби пробації та підведення підсумків 10 річчя існування пробації. Наталія Короткова зауважила, що пробація забезпечує індивідуальний підхід до кожного правопорушника, включаючи соціально-виховні заходи, психологічну підтримку та допомогу в адаптації до життя в суспільстві. Крім того, начальник районного відділу пробації розповіла, що пробація як альтернативна форма покарання, має як переваги, так і певні виклики: учасники пробації отримують доступ до програм реабілітації, соціальної допомоги, психологічної підтримки, за рахунок постійного моніторингу та роботи з правопорушниками знижується ймовірність повторних злочинів, що сприяє підвищенню безпеки суспільства, однак не всі суб’єкти пробації готові скористатися наданими можливостями для зміни свого життя чим ускладнюють свою ресоціалізацію.
Наприкінці доповіді начальник служби пробації наголосила, що за цей час система пробації в Україні досягла значних успіхів, зокрема зниження рівня рецидивізму та те що пробація має величезний потенціал, але для її успішного функціонування необхідно постійно вдосконалювати систему, розвивати потенціал для гуманізації правосуддя, інфраструктуру та працювати над суспільним сприйняттям.